Priestor medzi Dunajom a bývalou autobusovou stanicou prechádza v posledných rokoch zásadnou zmenou. Zmizli priemyselné haly a sklady a vzniká nové moderné centrum označované aj ako bratislavský downtown. Medzi najnovšími projektami, ktoré dotvoria existujúce územie, je projekt Metropolis. Podobu odhalil na jeseň minulého roku a hlavnému mestu prinesie dve netypické veže v tvare písmena M. Kvalitným architektonickým prevedením sa chce stať nadčasovým projektom, ktorý jej obyvatelia budú vnímať nie len ako obytný dom. O Metropolise a jeho realizácii sme sa rozprávali so Sebastienom Dejanovskim z investičnej spoločnosti Mint Investments, ktorá za projektom stojí.

Svojimi aktivitami je spoločnosť Mint Group známa hlavne z Prahy. Teraz ste sa rozhodli realizovať  nový rezidenčný projekt na slovenskom, resp. bratislavskom trhu. Je podľa Vás pre investorov a developerov náš trh dostatočne atraktívny?

Na slovenskom trhu sme aktívni už dlhšiu dobu, od roku 2006 a to konkrétne v rezidenčnom a retailovom segmente. Známe sú naše projekty ako Jégeho Alej v Bratislave, či obchodné centrum Laugaricio v Trenčíne. Dnes je rezidenčný trh veľmi dynamický a perspektívny. Je zaujímavý pre investorov a rovnako je zaujímavý dopytom zo strany kupujúcich. Je podporovaný solídnymi bankovými partnermi a veľmi profesionálnymi stavebnými firmami. Slovenský realitný trh teda vnímame ako vysoko atraktívny pre naše projekty.

 

Aké má Bratislava podľa vás špecifiká? Keď porovnáte Bratislavu s Prahou, v čom je podľa vás iná?

Bratislava je oproti českému hlavnému mestu rozdielna v štyroch oblastiach. Bratislava nemá metro a všetka doprava ide po povrchu. Ďalej, Bratislava má mestský okruh vedený priamo stredom mesta. Netreba zabúdať ani na to, že počas druhej svetovej vojny bolo dnešné centrum bombardované. Napríklad ide aj o miesta, na ktorých vzniká nový downtown. A nakoniec, Dunaj je v Bratislave podstatne širší ako Vltava v Prahe, pričom Dunaj má silnejší prúd a je najmä dôležitým mestským prvkom. Ak sa pozriem na obe mestá, tak Bratislava sa nebojí modernej architektúry, je odvážnejšia a tým pre developerov aj veľmi atraktívna.

 

Lokalita vznikajúceho downtownu má ambíciu stať sa novým centrom hlavného mesta. V čom Metropolis doplní existujúce projekty alebo v čom bude oproti nim jedinečný a výnimočný?

Metropolis je vysoká budova s modernou architektúrou, ktorá bude presne zapadať do urbanizmu vznikajúceho downtownu. Zaiste doplní lokalitu, ktorá mala zatiaľ hlavne kancelársky a retailový development. Teraz však potrebuje rezidenčnú kapacitu, aby mohla dlhodobo fungovať ako nové centrum mesta určené pre život. Náš architektonický partner, City Work Architects, dokázal skĺbiť ikonickú architektúru projektu s efektívnym mixom rôznych dispozícii bytov, ktoré úplne splnili naše očakávania. Sme nadšení z práce tímu pána Sonlajtnera, ktorý nielen splnil naše komerčné zadanie, ale zároveň dokázal na komplikovanom pozemku naprojektovať dom, na ktorý budú jeho obyvatelia v budúcnosti pyšní.

 

 

Kedy ste projekt kúpili a ako dlho Vám trvala jeho príprava do finálnej podoby?

Manažérsky som v tomto projekte od roku 2009, kedy sme pre amerického investora kúpili pozemok. Keďže sme sa viac ako osem rokov nevedeli dohodnúť s viacerými inštitúciami či firmami na realizácii, fond pozemok v roku 2017 predal. Vtedy ho kúpila naša spoločnosť a začali sme pripravovať projekt tak, ako ho dnes poznáme. Našou výhodou je, že architekt Metropolisu je môj dlhoročný kamarát a má moju veľkú dôveru. Keď som videl jeho skice, pričom splnil všetky ekonomické a vizuálne požiadavky, pustili sme sa do vybavovania potrebných povolení. Momentálne sme vo fáze výberu dodávateľskej stavebnej firmy a na jar tohto roku začneme so samotnou výstavbou.

 

Realizujete projekty aj v zahraničí, určite tak viete porovnať spoluprácu s inštitúciami pri vybavovaní jednotlivých povolení a dokumentácie. Ako sa vám komunikovalo so slovenskými úradmi?

S mestskými a štátnymi úradmi, ktoré sa našim projektom zaoberali, sme mali len dobré a pozitívne skúsenosti. Určite konali v rámci možností, ktoré im ukladajú jednotlivé procesy. Úradníci boli vždy konštruktívni a na rozdiel od iných miest, či našich skúseností zo zahraničia, nehrali sa na architektov a nechceli meniť nami navrhnuté riešenie. Odborne sa venovali svojej práci.

 

Ktorá architektonická kancelária s Vami spolupracuje pri tvorbe Metropolisu a prečo ste si ich vybrali?

Kanceláriu City Work, ktorá je vedená Jurajom Sonlajtnerom, sme vybrali v tendri už pred desiatimi rokmi práve na základe ich skúsenosti v rezidenčných projektoch a zároveň na základe návrhu, ktorý predložili. Pre nás bolo dôležité, že pán Sonlajtner nie je len architektom, ale zároveň k nášmu projektu Metropolis pristúpil empaticky. S projektom sme nemohli začať skôr, pretože daná lokalita prechádzala celkovou zmenou strategického územného plánu zóny a stabilizačný plán bol odsúhlasený len v roku 2018.

 

O rezidenčnom projekte na Bottovej ulici sa hovorí už dlhšie, návrh ste verejnosti prestavili v roku 2017. Metropolis bude mať dve polyfunkčné veže, pričom vyššia bude mať 18 a nižšia 16 podlaží. Na koho cieli so svojou ponukou, kto by mal podľa Vás mať záujem o tento projekt?

Náš projekt cieli na moderných, dynamických ľudí a rodiny, ktoré chcú žiť v centre biznisu Bratislavy. Snažíme sa upútať pozornosť záujemcov, ktorí vedia ohodnotiť kvalitu z estetického, ako aj funkčného hľadiska a nechcú zažívať každé ráno, či poobede dopravné zápchy. Chcú žiť kvalitný život. Je dôležité pripomenúť, že dobrá architektúra má preukázateľne priaznivý vplyv na stresovú úroveň života ľudí.

 

Koľko ľudí momentálne pracuje na projekte Metropolis?

Interne na projekte u nás pracuje šesť ľudí. K tomu treba prirátať tím skvelých architektov a taktiež projektantov z firmy Helika a technický dozor, ktorý zas robí spoločnosť Arcadis. Marketingovo náš projekt zastrešujú tím z reklamnej agentúry ANFAS v spolupráci s HERRYS, ktorý zároveň zastrešuje predaj projektu, v tejto realitnej kancelárii sa nášmu projektu venuje sedem ľudí.

 

Spustili ste predpredaj v dobe druhej vlne pandémie. Myslíte, že tento projekt odolá súčasnej kríze? Vnímate pandémiu ako hrozbu alebo príležitosť?

Pandémia umožnila ľuďom premýšľať o dôležitých aspektoch ich životov a rovnako aj o tom, do čoho je vhodné a dobré investovať. A tak nie je pre nás prekvapením, že ceny dobrých rezidenčných nehnuteľností aj v dobe pandémie stále rastú. Je to aj z dôvodu, že celosvetovo budeme stále svedkami práce z domu. Rodiny sa museli naučiť žiť spolu v jednej domácnosti, pritom riešiť online školu pre deti a prácu rodičov. To isté platí aj pre mladé páry, ktoré musia pracovať vedľa seba v jednom byte. V tejto novej dobe chcú všetci mať také podmienky na bývanie, aby mohli žiť v mentálnom zdraví a hlavne kvalitne a sú ochotní do svojho bývania adekvátne zainvestovať. Preto sme sa predaj rozhodli spustiť práve teraz počas pandémie, aj keď sa to môže na prvý pohľad zdať nelogické.

 

Ceny bytov v Bratislave, špeciálne v tejto lokalite rastú. Kde vidíte cenovú úroveň projektov v tejto lokalite, teda hlavne Metropolisu o tri roky?

Myslíme si, že inflačný tlak bude počas najbližších troch až piatich rokov v novom bratislavskom downtowne rýchlejší ako základná inflácia na Slovensku. Tomu bude zodpovedať aj prirodzený rast cien nehnuteľností. Samozrejme, musíme brať do úvahy aj to, aký bude vývoj pandémie. Ale aj vzhľadom k tomu, že táto lokalita je územne limitovaná, očakávame, že ceny budú rásť rýchlejšie ako v iných lokalitách v Bratislave.

 

V čom má byť pre mňa ako kupujúceho projekt atraktívny a prečo by som mal podľa Vás zainvestovať do kúpy bytu v Metropolise ?

Ak si kúpite bývanie v projekte Metropolis, v strednom a dlhodobom horizonte na ňom určite zarobíte. Pôjde totiž o ikonický obytný dom v Bratislave a to vďaka svojej architektúre a kvalite. Jeho obyvatelia si vďaka lokalite užijú nie len moderný životný štýl, ale taktiež technický štandard, ktorý zvýši komfort na svetovú úroveň. Súčasťou bytov bude napríklad stropné kúrenie, stropné chladenie, rekuperácia v tom najvyššom kvalitatívnom prevedení, vysoký štandard použitých materiálov, automatické a bezpečné delivery boxy na recepcii alebo nabíjačky pre elektromobily v garážach.

 

Projekt Metropolis poznáte asi najlepšie. Odporučili by ste kúpu svojmu známemu? Ktorý byt by ste si vybrali?

Ak by som býval v Bratislave, určite áno. V Metropolise by som si určite kúpil byt, neváhal by som. Dokonca jeden z našich partnerov si už jeden zakúpil a to v plnej predajnej cene, bez zľavy.  

 

Ako developer pôsobíte najmä v susednej Českej republike. Za akými projektami tam stojíte a môžeme niektorý z nich považovať za podobný alebo doplňujúci k Vášmu novému bratislavskému projektu Metropolis?

Naša spoločnosť Mint  bola za posledných 15 rokov spoluinvestorom a developerom približne dvetisíc bytov v Prahe a v Bratislave. Momentálne máme aktívne rozpracované projekty, ktoré prinesú na trh  ďalších tisíc bytov. Ak by som mal vybrať projekt, s ktorým by som vedel Metropolis porovnať, tak je to určite projekt Sacre Coeur v Prahe. Ten sa nachádza hneď vedľa Malej strany a svojho času bol veľmi úspešný čo sa týka predaja, ako aj kvality pre jeho obyvateľov.

 

Pripravujete v Čechách alebo na Slovensku ďalšie atraktívne projekty, ktoré sa môžu svojou architektúrou stať dominantou?

Rezidenčné projekty, ktoré máme v Prahe, nie sú svojou architektúrou tak ambiciózne ako Metropolis. Ale v obidvoch krajinách stále hľadáme pozemky, ktoré sú vhodné na ďalšie zaujímavé developerské projekty. Nie sme veľká finančná skupina, pri nových projektoch nám preto musí fungovať matematika. V rokovaní sme vo viacerých projektoch, do ktorých by sme chceli investovať.

 

V čom, resp. ako vidíte budúcnosť bývania?

Bývanie sa stáva dôležitou súčasťou života ľudí, pretože v budúcnosti strávime menej času v kancelárii, či v práci a viac doma. Preto máme všetci vyššie nároky na bývanie, lebo doma musíme byť schopní aj pracovať alebo naše deti sa doma musia aj učiť. Zároveň, ako nám stúpa kúpna sila, tak všetci chceme lepšie bývať, mať najlepšie technológie a náš domov by mal byť čo najviac udržateľný, či ekologický. Zároveň by naše bývanie malo byť aj estetické, aby nás vždy dokázalo inšpirovať. Architektúra má zásadný vplyv na kvalitu života ľudí a my si to v našich projektoch, vrátane projektu Metropolis, plne uvedomujeme.

 

Ako sa bude vyvíjať realitný trh v Bratislave v porovnaní napríklad s Prahou?

V Bratislave bude dôležité, koľko nových bytov budú developeri schopní ponúknuť. Ďalším veľkým problémom v celej Európe, avšak najmä v strednej Európe, je rastúci vek pracovníkov v stavebníctve. Tým, že sú pracovníci stále starší, znižuje sa stavebným firmám kapacita. Jednoducho starších zamestnancov nestíhajú nahrádzať novými. Na trh bude v najbližších rokoch vplývať aj legislatíva, na základe ktorej budú developeri spolufinancovať rôzne stavby v okolí svojich projektov, napríklad cesty, chodníky, či inú infraštruktúru pre obyvateľov. Je to logický krok, aby sa aj developeri podieľali na rozvoji danej lokality. Ak totiž ako developer staviam projekt, ktorý má vplyv na život ľudí v danom meste, musím prispieť aj ku skvalitneniu celkového prostredia pre obyvateľov.