Po závodoch pre Kia v Žiline a Jaguár v Nitre je Takenaka, japonská spoločnosť so 400-ročnou tradíciou, realizátorom aj rezidenčného projektu Metropolis v bratislavskom downtowne od investora Mint Investments. Úlohou spoločnosti Takenaka je realizácia hornej stavby, kam vniesli japonské pracovné metódy, value inžiniering, ako aj dômyselný japonský systém riadenia kontroly a kvality Kaizen.

Experti zo spoločnosti Takenaka sledovali postup prác na Metropolise takmer od začiatku, no oficiálne na stavbe spolupracujú od apríla 2022. Stavbu dokonca navštívil aj pán Takenaka senior, ktorý je v poradí 17. potomkom a pokračovateľom rodinného podniku. Vo svojich 80-rokoch si pre svoju cestu do Európy vybral iba tri projekty, ktoré navštívil osobne – jedným z nich bol práve Metropolis.

„V centrále v Tokiu Metropolis vzbudil veľký záujem, pretože sa vymyká tomu, čo Takenaka bežne v Európe stavia. Už na začiatku, keď sme sa zoznámili s projektovou dokumentáciou a absolvovali sme rozhovory s investorom ešte pred začiatkom výstavby, nám bolo jasné, že ide o veľmi vysoký štandard. Vedeli sme, že klient sa bude snažiť dodržať tento záväzok voči zákazníkom a my ako firma, realizujúca stavbu, sme zaviazaní dodržať to isté. Nás to teší, pretože stavať niečo vo vyššej kvalite je vždy výzva,“ vysvetľuje Michal Kaderka.

Najväčšie výzvy Takenaku na Metropolise ešte čakajú. Čím bude stavba bližšie k realizácii, tým väčšie nároky bude klásť na koordináciu, nakoľko naraz môže na nej pracovať až 30 rôznych dodávateľov, čo predstavuje aj 500 ľudí. Stavba dosiaľ postupuje podľa plánu a koncom novembra dosiahne 8. podlažie. Celkovo, aj s podzemnými podlažiami bude mať budova 20 poschodí.

„Jedným z najpodstatnejších faktorov pri výbere dodávateľa stavby je pomer kvalita – cena, pričom výrazne zavážili aj rozsiahle skúsenosti a najmä to, že prišli s ponukou alternatívnych riešení v rámci value inžinieringu. Spoločne sa nám tak podarilo na Metropolise ešte viac zvýšiť štandard a kvalitu častí konštrukcie, statického systému aj fasády,“ hovorí Sebastien Dejanovski, partner Mint Investments.